V závislosti od stavu vášho energetického systému a rovnako aj nervového systému, ktorý je od neho závislý sa líši aj vaša schopnosť cítiť jemné vnemy. Ak je blokovaná piata čakra na krku, zvyčajne nie sme schopní niečo cítiť. Väčšinou však ľudia aj tak cítia vnútorný mier. Postupne, ako vyčistíme svoje čakry, príde aj schopnosť cítiť vibrácie v rukách a nad hlavou.

Život Šrí Matadži
Šrí Matadži sa narodila 21. marca 1923 v Indii, v štáte Maharaštra, Narodila sa Sebarealizovaná a uvedomila si, že je potrebné túto skúsenosť sprístupniť všetkým ľuďom. Bývala v ašrámoch Mahátmu Gándhího, ktorý s ňou často rozoberal duchovné otázky. Manžel Šrí Matadži, pán C.P. Shrivastava odišiel do dôchodku z postu Generálneho tajomníka Námornej organizácie OSN. Zomrela 23. februára 2011, vo veku 87 rokov.
Jej život bol v mnohom neobyčajný, sprevádzaný láskavosťou, dôstojnosťou a pozoruhodnou hĺbkou poznania, ktorú vôkol seba neprestajne šírila.
Narodila sa v kresťanskej rodine Prasada a Cornelie Salve, priamymi potomkami kráľovského rodu Shalivahana. Jej matka bola prvou ženou Indie, ktorá získala doktorát z matematiky a jej otec bol známy učenec, ktorý ovládal 14 jazykov a okrem iného preložil Korán do jazyka marathi. Rodina bola úzko spojená s Mahátmom Gándhím a počas niekoľkých rokov žila v Gándhího
ašráme.
Ako mladá Nirmala Salve prijala aktívnu úlohu v boji za oslobodenie Indie v roku 1942, čo viedlo k jej niekoľkonásobnému väzneniu. Otec bol neskôr zakladajúcim členom ústavodárneho zhromaždenia a podieľal sa na vytvorení prvej ústavy Indie.
Nirmala študovala medicínu a psychológiu na Kresťanskej lekárskej fakulte Univerzity v Lahore a v roku 1947 sa vydala za pána Chandiku Prasada Srivastavu vysoko postaveného štátneho úradníka. Mali dve dcéry Kalpanu a Sadhanu a nasledujúce roky pani Nirmala Srivastava trávila výchovou svojich detí a podporovaním svojho manžela v novej úlohe generálneho tajomníka premiéra Lal Bahadura Shastriho.
V rodine Dr. Nirmaly Srivastavy neboli len učenci, ale aj veľkí priaznivci umenia a hudby. V roku 1961 založila Youth Society for Film (mládežnícku spoločnosť pre film) pre rozširovanie národných, sociálnych a morálnych hodnôt medzi mladými ľuďmi. Počas celého života podporovala hudbu a umenie, navštevovala koncerty významných hudobníkov indickej klasickej hudby, pričom založila akadémiu hudby a umení, ktorá nesie meno jej otca.
5. mája 1970 začala nová kapitola v života Dr. Nirmaly Srivastavy. Po tom, čo videla, ako sa niektorí bezohľadní ľudia predstavujú ako guruovia a ako sa živia na často nič netušiacich mladých turistoch, ktorí navštevovali Indiu hľadajúc duchovné osvietenie, vstúpila do stavu hlbokej meditácie na brehu mora v Nagrole, v štáte Gujarat. Opísala, ako počas tejto meditácie videla stúpať Adi Kundalini, prapôvodnú energiu, ktorá vyživuje vesmír. Túto udalosť opísala nasledovne: “Videla som, ako moja kundalini rýchlo stúpa a otvára sa ako teleskop. Boli to nádherné farby ako keď sa taví kov, ružovo červená farba, ale veľmi chladivá a upokojujúca.” V tomto stave si uvedomila, že je to jej misia podeliť sa o toto duchovné vedomie so všetkými a to dávaním Sebarealizácie (osvietenia) každému, kto si to želá. Vyvinula spôsob kolektívneho prebudenia energie kundalini.
Krátko potom sa vrátila do Bombay, kde začala praktizovať techniku nazvanú Sahadža joga (spontánne zjednotenie), s malou skupinou záujemcov. Od tohoto času začínala byť známa pod menom Šrí Matadži Nirmala Devi.
V roku 1972 Šrí Matadži cestovala do Spojených štátov a verejne varovala pred šírením “guruov” prichádzajúcich z Indie, ktorých hlavný záujem je zarábať peniaze, bez schopnosti dávať osvietenie. V roku 1974 bol jej manžel zvolený za generálneho tajomníka Medzinárodnej námornej organizácie (IMO) pri OSN s kanceláriou v Londýne. Do tejto funkcie bol zvolený opakovane na štyri obdobia. Za svoj životný prínos pre medzinárodné zasielateľstvo bol v roku 1990 ocenený Rytierskym titulom - Knight Commander (KCMG).
Počas pobytu v Londýne Šrí Matadži neplnila len funkciu manželky diplomata, medzinárodného hodnostára, ale tiež začala svoju prácu rozšírenia Sahadža jogy.
Začínala so “siedmimi hipisákmi” ako ich nazývala. Z týchto prvých stretnutí v Londýne sa vytvorili techniky Sahadža jogy a Šrí Matadži začala cestovať po Anglicku na svoje vlastné náklady. Robila prednášky a sprostredkovávala skúsenosť Sebarealizácie.
V 80-tych rokoch sa Sahadža joga šírila exponenciálne, tak ako Šrí Matadži cestovala po Európe, Austrálii a Amerike. Rovnako cestovala aj po Indii, kde si ju uctievali ako žijúcu bohyňu rovnako v malých dedinách, ako aj vo veľkomestách. Začiatkom 90-tych rokov spolu s manželom zakúpili dom na talianskom vidieku, v mestečku Cabella Ligure.
Šrí Matadži pokračovala vo svojich cestách a navštívila tiež Rusko a Čínu, kde šírila svoje posolstvo mieru, kolektívneho vedomia a osvietenia, podporovaná rastúcim množstvom ľudí praktizujúcich túto techniku prebudenia kundalini, ktorú opisovala ako “jedna zapálená sviečka zapáli ďalšiu”. Dokázala zaplniť haly, ako londýnska Royal Albert Hall či športové štadióny v Rusku alebo v Indii. Na prelome storočí prerástli počty z tisícok na desaťtisíce a jej letné sídlo v Taliansku sa stalo pútnickým miestom. V roku 2004 sa rozhodla obmedziť cestovanie a verejné prednášky, ktoré bez nároku na kompenzáciu neúnavne robila posledných 30 rokov. Vek si začal vyberať svoju daň. Šrí Matadži sa stiahla z verejného života a začala tráviť viac času s rodinou, pritom však pozorovala ako sa živo rozvíja hnutie, ktoré naštartovala.
Za štyridsať ročné obdobie vyrástla jej vízia sveta plného mieru a osvietených ľudí do medzinárodne uznávaného hnutia, za čo bola dvakrát nominovaná na Nobelovu cenu mieru. Ďalej jej bola udelená medaila mieru OSN. Vybudovala nemocnice, školy, akadémie hudby a umení, útulky pre týrané ženy a deti založené na praktizovaní sahadža jogy a tiež veľmi dôležité meditačné centrá. Šrí Matadží bola označená Claesem Nobelom (prasynovcom zakladateľa Nobelovej nadácie) ako „avatar modernej éry“.
Šrí Matadži navštevovala pravidelene Československo od roku 1990. Prednášala v Paláci kultúry v Prahe, v Rudolfíne, v Brne a ďalších miestach, vždy v plne obsadených halách. Šrí Matadži oceňovala zručnosť obyvateľov, duchovnú hĺbku a kultúru. Varovala pred nebezpečenstvom materialistichých dogiem a náboženského fundamentalizmu, ktoré sa pred nami v tom čase otvárali. Na Slovensku vzniklo občianske združenie Sahadža joga pre podporu a rozširovanie sahadža meditácie. Dnes toto združenie zastrešuje meditačné centrá s pravidelnými kurzami v 21 mestách Slovenska. Šrí Matadži zostane v pamäti tisícov ľudí, ktorí ju osobne stretli, za jej múdrosť, jej smiech a veľký zmysel pre humor, jej hlboké poznanie skoro v každej oblasti, ktoré ohromuje dokonca aj najväčších expertov. Aj keď sa nemusela dočkať naplnenia svojej vízie sveta plného mieru a realizovaných ľudí, nikdy o nej nezapochybovala. Bola
výrečná, pragmatická a súcitná. Jej úprimnosť bola prenikavá a ani slávni a bohatí ju nemohli ovplyvniť. Jej štedrosť, duchovná aj materiálna, bola bezhraničná a nadovšetko bola matkou, ktorej nik nemohol zakázať milovať rovnako všetky svoje deti.
Šrí Matadži opustila svojho manžela, dve dcéry, štyri vnúčatá a pravnúčatá a nespočetnú rodinu svojich nasledovníkov po celom svete. Miestom jej posledného odpočinku sa stala jej milovaná India.